Vianočná atmosféra

 
 
 
FIX PRE STALE ZOBRAZENIE SUBHEADERU

 
 
 
Úvod > Inšpirácie > Vianočná atmosféra
 

Vianočná atmosféra

Vianočné sviatky sú tým najkrajším obdobím v roku, kedy sa schádza celá rodina a priatelia, aby si spoločne vychutnali pohodu. Je to čas, kedy spomalíme a vychutnávame si každý jeden okamih. Samozrejme, všetko musí byť tip-top; vianočné koláčiky rozvoniavajú celým domom, vianočné dekorácie decentne zdobia interiér a nejaké svetielka sa nájdu aj na fasáde.


Práve obdobie adventu sa stáva tým časom, kedy si ľudia začnú uvedomovať veľmi veľa vecí. Začnú premýšlať nad tým čo bolo, stávajú sa srdečnejšími. Každý príbytok rozvoniava perníkmi a sladkou vôňou koláčov. Izby sú vyzdobené vianočnými dekoráciami, svetielkami a na komode nesmie chýbať váza s ihličím. Čarovné obdobie vianočných sviatkov. U nás sa začínajú prípravy už na prvú adventú nedeľu. Nesmie chýbať adventný veniec so štyrmi sviečkami - typický symbol Vianoc. Izby sú zdobené vianočnými dekoráciami. V kuchyni nesmie chýbať vianočný obrus a na ňom veniec zo živého ihličia. Doplnený je vysokou sviecou a drobnými vianočnými ozdobami previazaný stuhou. Všade sa mihajú plamene sviečok a práve to robí toto obdobie takým útulným.
Sladké perníky, linecké koláčiky, medvedie labky a mnohé iné dobroty sa chystajú už včas, aby sa stihli dozdobiť. Ich vôňa prebýva v dome ešte dlho po ich upečení. Slastná vôňa perníkového korenia.
Okrem vône koláčov si doprajeme aj hrejivé varené víno či punč. Najlepšie chutí, keď vonku príjemne sneží. V krásnej šálke, s ovocím a klinčekmi je tento mok priam predurčený k vianočným sviatkom a zime.Všetko preba nachystať skôr, ako sa zapáli posledná sviečka na adventnom venci. Darčeky zabalené v baliacom papieri a previazané stuhou sú dôsledne skované a jediné čo ešte zostáva je vyčkať na ten deň - 24.december. Deň, kedy sú najbližší spolu, spoločne pripravú štedrovečernú večeru. 
Tento deň si vyžaduje dômyselne prestretý stôl. Najkrajšie stolovanie v roku. Netreba zabudnúť na obrus s vianočným motívom, poháre na šampanské, taniere a príbor. Rozkrojené jabĺčko a oblátky s medom a cesnakom už vyčkávajú na stole. V strede sa pýši veniec so zapálenou sviečkou, vo vzduchu cítiť vôňu majonézového šalátu a kapra. Tá typická vôňa tohto dňa. Pamätáme si ju už od mala. Tradícia hovorí, že nikto nesmie vstať od štedrovečerného stola, preto treba všetko pripraviť a naservírovať na stôl.
Po večeri prichádza ten čas rozbaľovania si darčekov, rodinnej pohody, sledovania rozprávok a času, ktorý máme pre seba a svojich blízkych.

Prajeme Vám, aby ste mali vianočné sviatky naplnené láskou a pokojom,
Tím Elihome.sktext: S. Topolská
fotografie: S. Topolská

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia