Viete, čo je HYGGE?

 
 
 
FIX PRE STALE ZOBRAZENIE SUBHEADERU

 
 
 
Úvod > Inšpirácie > Viete, čo je HYGGE?
 

Viete, čo je HYGGE?

Recept na šťastný život.

Je ťažké doslovne preložiť slovo "hygge" . Vyslovuje sa "hýk" a prekladá sa niečo ako "pohoda" či  "útulnosť". Ide o životný štýl šťastného bytia.

V podstate slovo hygge znamená vytváranie teplej atmosféry a užívanie si príjemných vecí v spoločnosti milujúcich ľudí. Dáni, označovaní ako najšťastnejší národ vraj nemajú vysoké životné požiadavky a tak sa tešia aj z každodených maličkostí, ktoré im vedia spríjeniť deň. Pozitívny prístup k životu im tak umožňuje sústrediť sa na veci, ktoré sú v živote dôležité.

Čo je hygge?

Vyžaduje si pocit útulnosti a príjemnej rodinnej atmosféry. Hygge sa zameriava aj na hľadanie potešenia z maličkostí. Napríklad čítanie obľúbenej knihy so šálkou čaju alebo kávy, ktorú Dáni tak veľmi milujú. Dlhé rozhovory s priateľmi, rodinné obedy a posedenia pri dobrom jedle. To všetko prináša do života pocit šťastia a pohody.

Vrcholom hygge sú Vianoce. Dánske zimy sú dlhé a tmavé a tak Dáni bojujú proti zime a tme práve hygge: stovkami svetieľkujúcich sviečok, teplými mäkkými dekami, ponožkami, rodinnou atmosférou a mnohým iným.

Ak máte v pláne navštíviť Dánsko v letných mesiacoch, môžete ešte stále okúsiť čaro hygge. Pikniky v parkoch, grilovačky s priateľmi, koncerty, pouličné festivaly, jazdy na bicykli a iné. Hygge atmosféru zažijete v každom ročnom období.

Ako zažiť hygge u vás doma?

Jednou z najdôležitejších ingrediencí šťastného žitia je teplo domova, teda pocit, že ste doma s ľuďmi, na ktorých vám záleží. Medzi ďalšie ingrediencie patria: atmosféra, potešenie, vďačnosť, teplo, pocit domova, harmónia, pohodlie, relax a puto – byť spolu s blízkymi.

Dáni trávia väčšinu svojho voľného času práve doma a preto si zakladajú na útulnom a vkusne nadizajnovanom interiéry. Zakladajú si na prirodzenosti a jednoduchosti. Každý kúsok v interiéry je spojený s nejakou spomienkou alebo skúsenosťou. Nevyhnutnosťou, ktorú nájdete v každom hygge domove sú práve pohľadnice či magnetky z ciest, rodinné fotky a iné. Materiály, ktoré dominujú v interiéry majú čislo prírodný charakter a patria sem práve drevo, kov, prútie, kameň, koža atď. Na čo nemôžete zabudúť sú sviečky, drobné svetielka, deky, mäkké vankúše a lampáše.

Aj vďaka doplnkom z Elihome e-obchodíku si viete navodiť hygge atmosféru u vás doma.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia