Veľká noc, veľkonočné sviatky, šibačka

 
 
 
FIX PRE STALE ZOBRAZENIE SUBHEADERU

 
 
 
Úvod > Najnovšie články > Veľká noc, veľkonočné sviatky, šibačka
 

Veľká noc, veľkonočné sviatky, šibačka

Veľká noc, veľkonočné sviatky, šibačka

Veľká noc, Veľkonočné sviatky, Šibačka

Veľká noc sa nám automaticky spája so slovami ako šibačka, oblievačka, maľované vajíčka, stužky na korbáče, zákusky či koláče a neodmysliteľne veľkonočné dekorácie a doplnky.

Tento blog bude skôr spomienkou na moje detstvo, kresťanstvo s ktorého sa presunieme až do súčasnosti. K mojím spomienkam doplním zopár faktov aby sme videli aj objektívny pohľad. Verím, že si pri čítaní zaspomínate a prenesiete sa aj vy do obdobia bezstarostného detstva a možno sa aj vy nájdete v niektorom z príbehov.

Veľkonočné sviatky pre nás začínajú na Veľký piatok, kedy je už väčšina Slovákov doma, keďže sa jedná o významný sviatok. Pokračujeme najdôležitejším sviatkom pre každého kresťana. Veľkonočná nedeľa, deň, kedy sa oslavuje zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Samotné oslavy ak to tak môžem nazvať vrcholia Veľkonočným pondelkom. Ten sa spája s mnohými tradíciami. Ich rozmanitosť je podmienená lokalitou, či sme na severe či na východe Slovenska. Z obdobia môjho detstva ako chalana si pamätám, že sme sa na tento deň mimoriadne tešili. Parta sme boli dobrá a tak príprava na poriadnu šibačku bola zaručená. Väčšinou, ako každý začnete doma. Ja som oblial mamu už v posteli, podušky mokré ale veď, kedy môžete urobiť niečo také a bez ´´facky´´ a ešte za to dostanete okrem úsmevu aj plno sladkostí, dobré jedlo a aj nejaké tie peniaze. Mimochodom v tej dobe to bolo asi od 5 do 20 korún. V prepočte pre neskôr narodených 20 až 70 euro centov. ???? Viete si to dnes predstaviť ? Mám taký pocit, že dnes sa za 20 korún automaticky považuje 5 eur. Tu sa zastavím a rozmýšľam, o význame tohto sviatku. Vieme vlastne o čom je a čo naše deti tým učíme? Ale vráťme sa späť k téme. Po týchto milých povinnostiach sme si dali vedieť ale nie mobilom. Čas bol dohodnutý a ten, ktorý sa skôr vybavil doma zazvonil na zvonček a išlo sa. To ste mali vidieť tie naše škodoradostné pohľady v tvárach, keď sme sa chystali vyšibať a pooblievať baby z nášho činžiaku. Niektoré skončili vo vani, niektoré utekali zo siedmeho poschodia až na prízemie ešte v pyžame ale tej najviac nepríjemnej voňavke sa nevyhla žiadna. No bola to ohromná zábava. Myslím ????. Kamošiek bolo veľa a tradícia ´´Šiby ryby mastné ryby od korbáča do korbáča ešte k tomu groš´´ bola pre nás vtedy ešte významná a slovo hanba, keď kráčate s korbáčom v ruke s plápolajúcimi stužkami nebola v našom slovníku, ba čo viac boli sme hrdí šibači. Dovolím si tvrdiť, že aj okoloidúci ľudia sa tešili s toho ako tradícia Veľkonočných sviatkov pokračuje aj v mladých ľuďoch. My sme pokračovali po uličkách Trnavy aby ani jedna naša kamarátka neobišla s prázdnou. ???? Čas plynul a pamätám si to, ako by to bolo včera. Rok za rokom sa básnička ´´šiby ryby´´ skracovala, spievala menej a menej. Zo sladkostí ste už nemali pôžitok a čakali ste hlavne peniaze, jedlo a prichádzal na rad aj nejaký ten ´´štamprlík´´. Verejné nosenie korbáča v ruke vystriedalo schovanie do bundy či nohavíc. Až napokon ani neviem ako, len sa to stalo. Už sme sa nedohodli či sa ide šibať jednoducho to skončilo. Asi to bolo obdobie dospievania, pominutia detských časov. Obdobie, kedy vám začínalo viac záležať na tom ako vyzeráte a kam pôjdete von.

Teraz si dáme aj malé informačné okienko aby sme pochopili význam ´´Veľká´´.

Význam pochopíme iba tak, ak sa presunieme do čias židovského otroctva v starovekom Egypte. Faraón odmietal prepustiť izraelských otrokov a tak 10 ranami Boh potrestal krajinu. Keď po poslednej Božej rane zomreli všetky prvorodené egyptské deti padlo rozhodnutie a otroci boli prepustený. Len židia, ktorý pomazali svoje dvere krvou baránka boli uchránený. Preto je aj baránok symbolom Ježiša Krista. Následne Boh s Mojžišom previedol ľud cez Červené more. To rozdelil a po suchej zemi mohli prejsť na druhú stranu. Toto všetko sa označuje za veľké činy, tie Boh urobil počas jednej noci a preto ako spomienku na tento deň ju v Izraeli nazvali Veľkou nocou.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia